Večer sokolských světel 2020 - ZRUŠENO

VEČER SOKOLSKÝCH SVĚTEL

V podvečer 7. 10. si pouštěním Sokolských světel připomínáme sokolské oběti v boji za svobodu. V letošním roce bohužel nemůžeme, kvůli vládním opatřením, pouštět lodičky jak jsme zvyklí. Proto bychom vás chtěli tímto požádat, abyste dnes v podvečer zapálili svíčku doma (na okně) na počest Památného dne sokolstva a uctili tím památku všech padlých a umučených.

Sokol Svitávka uctí památku položením kytice a zapálením svíčky u kamene zmizelých bratra Františka Řepky před základní školou Svitávka. Na budově školy bude také vyvěšena sokolská vlajka.

Všem velice děkuje za podporu sestra Hana Kohoutková, organizátorka akce.

PAMÁTNÝ DEN SOKOLSTVA

Památný den sokolstva si připomínáme 8. října, v den, kdy Reinhard Heydrich krátce po svém příchodu do protektorátu v roce 1941 zahájil faktickou likvidaci sokolské organizace a jejich představitelů. Zásah proti sokolům gradoval v noci ze 7. na 8. října 1941, kdy byla zahájena "Akce Sokol". Byli při ní systematicky zatýkáni členové vedení sokolské obce, žup i funkcionáři sokolských jednot. Celkem bylo postiženo asi 1 500 sokolů. Ještě během vlny zatýkání, 8. října 1941, podepsal Reinhard Heydrich úřední výměr o rozpuštění České obce sokolské. Hlavním důvodem byla skutečnost, že organizační aparát Sokola sloužil v masovém měřítku odbojovému hnutí.V naší obci byl během této akce zatčen bratr František Řepka.